Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Seminář Domácí násilí

Domácí násilí, tak znělo téma semináře, který se uskutečnil dne 22. října 2009 v prostorách Ministerstva vnitra. Tuto informativně vzdělávací akci uvedla ředitelka odboru prevence a kriminality Mgr. Jitka Gjuričová. V první části dne se program zaměřil na děti v roli svědků či objektů domácího násilí, druhá polovina byla věnována "práci s násilnou osobou". Témata byla představena formou prezentací, které okomentovali zástupci příslušných sdružení, poraden a center, se svými zkušenostmi z praxe vystoupili také policisté ČR. 

Sérii těchto vystoupení otevřela Mgr. Zdena Bednářová z psychologického centra ACORUS. "Budu představovat projekt, který je hrazený z prostředků ministerstva vnitra a zároveň tímto děkuji," zahájila tato odbornice a dále pokračovala ve výkladu o dětech jako obětech domácího násilí, které podle ní přebírají snížené sebevědomí matek. Na téma navázala Mgr. Eva Šilarová, zastupující sdružení ROSA, a další odborníci, kteří se shodli na významu prevence ve školách. "Chodíme tam cíleně, na objednávku učitele, zůstáváme v kontaktu," uvedla Mgr. Lucie Petříčková z plzeňské Diakonie ČCE. Byl také vysloven návrh společně rozjet projekt "schránky do škol". Pro oběti násilí je totiž snadnější, když se mohou se svým trápením svěřit anonymně. Zástupkyně policejního sboru se ve svém projevu zabývaly prací s násilnou osobou z hlediska trestního řízení. Zajímavý příspěvek týkající se terapie partnerských agresorů představil PhDr. Karel Netík, který v rámci svého projevu hovořil také o podnětech, které nám brání ubližovat blízkým. Poslední výstup patřil Mgr. Slánskému z Ligy otevřených mužů. Tato instituce se zaměřuje na rozdíl od ostatních pouze na muže - agresory. "Ženy se o to pokouší pěkně, ale dokud na tom nezačnou pracovat chlapi, tak to asi nepůjde," zhodnotil.

Příspěvky odborníků byly proloženy zajímavými diskusemi. Na závěr vystoupila opět Mgr. Gjuričová, aby poděkovala za účast a podotkla, že ministerstvo už v příštím roce neplánuje dotovat projekty zaměřené na děti jako svědky násilí, neboť na ně existuje dostatek finančních prostředků v rozpočtu krajů. Jedním dechem dodala, že nyní bude pomoc cílena zejména na "násilné osoby" a vyzvala účastníky k další aktivitě se slovy "byla bych ráda za Vaše nápady do budoucna".

FOTOGALERIE ZDE

  


26. října 2009

vytisknout  e-mailem