Vláda schválila revizi systému ohrožení terorismem
Místo dosavadních tří stupňů ohrožení terorismem má systém čtyři stupně (nově A, B, C, D). Jde o reakci státu na aktuální mezinárodní situaci a potřebu na ni efektivně a flexibilně reagovat. Vláda současně vyhlásila stupeň ohrožení „B“, což odpovídá aktuální bezpečnostní situaci i aktuálně přijatým bezpečnostním opatřením. Bezpečnostní situace v Česku se však nezhoršuje a odpovědné složky neregistrují žádné akutní ohrožení. Česko stále zůstává bezpečnou zemí.
Vláda schválila návrh Ministerstva vnitra (MV) na revizi systémů stupňů ohrožení terorismem. Systém z počátku rou 2016 bylo nutné aktualizovat a přizpůsobit současným bezpečnostním podmínkám. Podstatnou změnou je větší flexibilita systému zejména v souvislosti s možností reagovat na případné situace vzniklé v okolních státech.
Systém teď rozlišuje čtyři stupně ohrožení terorismem, které jsou navíc nově místo čísel označeny písmeny A, B, C a D. Stupeň „A“ – nízké ohrožení, stupeň „B“ – mírné ohrožení, stupeň „C“ – značné ohrožení a stupeň „D“ – kritické ohrožení. Jejich vyhlášení provádí vláda na návrh Společné zpravodajské skupiny. Další novinkou je vyhlašování stupňů ohrožení terorismem na dobu určitou.
Připravit revizi systému uložila resortu vnitra vláda, materiál projednala také Bezpečnostní rada státu. Na základě doporučení Společné zpravodajské skupiny vláda současně vyhlásila stupeň „B“. Ten odpovídá aktuální bezpečnostní situaci u nás i ve světě. V souvislosti s doporučením Společné zpravodajské skupiny a po zhodnocení aktuální situace zůstávají v platnosti aktuálně přijatá opatření. Stupeň „B“ bude platit do konce roku 2025.
„Systém potřeboval po devíti letech změnu, která nám umožní flexibilněji reagovat na aktuálně dynamicky se měnící situaci. Případná změna stupně ohrožení pro nás neznamená jen zavedení přísnějších opatření, ale také vyslání zprávy pro veřejnost, že je nutné dbát zvýšené bdělosti,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Platí, že v případě vysoce aktuálního nebezpečí může změnu stupně vyhlásit ministr vnitra na návrh Společné zpravodajské skupiny. Následně však vyhlášení musí potvrdit či zrušit vláda.
Systém neobsahuje pevně daná bezpečnostní opatření pro daný stupeň, ale katalog vhodných opatření, ze kterých Společná zpravodajská skupina navrhne nejvhodnější dle konkrétní povahy možné aktuální hrozby. To státu umožní reakci šitou na míru aktuální situaci.
Stupně ohrožení terorismem
Stupeň „A“ – nízké ohrožení
Žlutý trojúhelník doplněný písmenem „A“ pro lepší přehlednost.
Upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem, vyplývající ze situace v zahraničí nebo z mezinárodních aktivit Česka, zároveň ale není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR. Nově je první stupeň doplněn o situaci, kdy riziko vyplývá pouze z obecné mezinárodní situace a příslušnosti ČR k euroatlantickým strukturám nebo kdy vyplývá z nesouvisejících poznatků bezpečnostních složek. Při tomto stavu je třeba dbát obecné všímavosti. Za této situace dlouhodobě platí některá vytipovaná bezpečnostní opatření.
Stupeň „B“ – mírné ohrožení
Oranžový trojúhelník doplněný písmenem „B“ pro lepší přehlednost.
Stav, kdy není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR, došlo však k výraznému zhoršení mezinárodní situace, a to do takové míry, že její projevy mohou významně ovlivnit bezpečnostní situaci v ČR. Při tomto stavu je třeba dbát zvýšené ostražitosti. Za této situace dlouhodobě platí některá vytipovaná zvýšená bezpečnostní opatření.
Stupeň „C“ – značné ohrožení
Červený trojúhelník doplněný písmenem „C“ pro lepší přehlednost.
Stav, kdy je známa konkrétní hrozba teroristických aktivit nebo teroristického útoku na území ČR a její možné či předpokládané projevy byly na území ČR objektivně bezpečnostními složkami potvrzeny. Při tomto stavu jsou bezpečnostní složky v pohotovosti, připraveny bezprostředně reagovat.
Stupeň „D“ – kritické ohrožení
Černý trojúhelník doplněný písmenem „D“ pro lepší přehlednost.
Stav, kdy bezpečnostní složky potvrdily projevy teroristických aktivit na území ČR a teroristický útok je očekáván s vysokou pravděpodobností nebo již proběhl. Při tomto stavu bezpečnostní složky aktivně reagují a přijímají opatření k zamezení, pokračování či opakování útoku a k minimalizaci vzniklých škod.
Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
5. 2. 2025