Archiv - Harmonogram výzev pro komponenty 1.1, 1.2 a 4. 4 Národního plánu obnovy v roce 2023
Informace k plánovaným výzvám v oblasti zajištění kybernetické bezpečnosti
-
Národní plán obnovy
Východiska
- Česká republika má v rámci Národního plánu obnovy (NPO) předjednanou alokaci dodatečných finančních prostředků na zajištění kybernetické bezpečnosti, a to ve výši 7,9 mld. Kč.
- Vlastníkem těchto investičních prostředků bude Ministerstvo vnitra.
- Formální schválení ze strany Evropské komise se očekává ve 4.Q.2023.
Aktuální stav příprav výzev
- MV plánuje vypsat výzvy následně po schválení EK.
- Výzvy budou principiálně vycházet z výzvy č. 9, která je uveřejněna na webu - Aktuálně otevřené výzvy - Národní plán obnovy (mvcr.cz) s tím rozdílem, že se nebude jednat o výzvu pro předem definované projekty.
Oprávnění žadatelé
- organizační složky státu (OSS); příspěvkové organizace organizačních složek státu (PO OSS); státní organizace;
- kraje; organizace zřizované nebo zakládané kraji;
- obce; organizace zřizované nebo zakládané obcemi.
Struktura výzev
Otevřená výzva = kdokoliv spadající pod daný typ příjemce může požádat o finanční podporu
Pokud není uvedeno "otevřená výzva", budou v rámci výzvy příjemci přesně specifikováni
- Otevřená výzva - kraje; organizace zřizované nebo zakládané kraji
- Otevřená výzva - obce; organizace zřizované nebo zakládané obcemi
- Otevřená výzva - organizační složky státu (OSS); příspěvkové organizace organizačních složek státu (PO OSS); státní organizace
- Otevřená výzva - organizace z oblasti zdravotnictví (typy příjemců budou specifikováni ve výzvě)
- Organizace z oblasti dopravy (organizační složky státu, státní příspěvkové organizace, další typy příjemců budou specifikovány ve výzvě)
- Hasičský záchranný sbor / Policie ČR / Ministerstvo vnitra
Alokace
- Celková alokace pro výzvy NPO je 7,9 mld. Kč
- Maximální výše celkových způsobilých výdajů na jeden projekt u otevřených výzev:
- Organizační složky státu; příspěvkové organizace organizačních složek státu; státní organizace - min. 5 mil. Kč, max. 300 mil. Kč na projekt
- kraje; organizace zřizované nebo zakládané kraji; obce; organizace zřizované nebo zakládané obcemi - min. 5 mil. Kč, max 50 mil. Kč na projekt
Podporované aktivity
Technická a organizační opatření směřující k zajištění kybernetické bezpečnosti informačních systémů viz níže uvedené podporované aktivity. Obecně jsou podporované jakékoliv aktivity spadající pod následující § vyhlášky 82/2018 Sb., o bezpečnostních opatřeních, kybernetických bezpečnostních incidentech, reaktivních opatřeních, náležitostech podání v oblasti kybernetické bezpečnosti a likvidaci dat (vyhláška o kybernetické bezpečnosti):
- § 3 systém řízení bezpečnosti informací
- § 16 Audit kybernetické bezpečnosti
- § 18 Bezpečnost komunikačních sítí
- § 19 správa a ověřování identit
- § 20 řízení přístupových oprávnění
- § 21 ochrana před škodlivým kódem
- § 22 zaznamenávání událostí informačního a komunikačního systému, jeho uživatelů a administrátorů
- § 23 Detekce kybernetických bezpečnostních událostí
- § 24 sběr a vyhodnocování kybernetických bezpečnostních událostí
- § 25 aplikační bezpečnost
- § 26 kryptografické prostředky
- § 27 zajišťování úrovně dostupnosti informací
Podmínkou realizace níže uvedených podporovaných aktivit bude:
- zajištění analýzy výchozího stavu (možno využít i již vytvořenou analýzu a dokumentaci, z které se vychází při implementaci opatření),
- provedení finálního nezávislého auditu ověřujícího naplnění kybernetických požadavků, a to prostřednictvím certifikovaného auditora (více ve FAQ).
V návaznosti na výše uvedené, podporovanými aktivitami budou zejména:
- Zajištění služeb auditu kybernetické bezpečnosti včetně penetračních či jiných bezpečnostních testů;
- Návrh a zavedení systému řízení bezpečnosti informací a báze znalostí v oblasti kybernetické bezpečnosti včetně souvisejících procesů a dokumentace;
- Pořízení a implementace nástroje pro zálohování a archivaci;
- Zabezpečení komunikační sítě v rozsahu L2 / L3 switche a nástroje pro segmentaci datové komunikační sítě, NAC, 802.1X;
- Pořízení a implementace NGFW vč. IPS / IDS;
- Pořízení a implementace Endpoint protection řešení;
- Pořízení a implementace nástroje pro load balancing;
- Pořízení a implementace nástroje pro analýzu a monitoring síťového provozu;
- Pořízení a implementace nástroje pro multifaktorovou autentizaci;
- Pořízení a implementace nástroje pro log management;
- Pořízení a implementace nástroje pro SandBoxing;
- Dodávka a implementace SIEM, služby SOC;
- Dodávka a implementace nástroje z kategorie Advanced Threat Protection;
- Dodávka a implementace nástroje pro řízení přístupů a identit (PIM / PAM, atp.);
- Pořízení a implementace nástroje pro Mobile / Enterprise device management;
- Pořízení a implementace nástroje pro správu aktiv a řízení rizik a zranitelností;
- Servery a disková úložiště, která budou přímo využita v rámci zajištění kybernetické bezpečnosti (virtualizace, ukládání logů, servery bezpečnostních systémů aj.);
- Pořízení kryptografického systému zajišťujícího ochranu informací mezi datovými centry a uživatelskými pracovními stanicemi přenášených po nezabezpečeném komunikačním prostředí různých poskytovatelů, který současně zajistí kybernetickou bezpečnost provozovaných aplikací.
Nepodporované aktivity
V oblasti technických zařízení nejsou podporována jiná zařízení, než pouze ta s přímou vazbou na kybernetickou bezpečnost informačních systémů (tj. je vyloučen např. nákup koncových stanic, notebooků nebo tabletů a rovněž diskových polí a serverů, které nemají přímou vazbu na projekt posílení kybernetické bezpečnosti, tj. nezajišťují zvýšeni důvěrnosti, integrity a dostupnosti informací a dat v relevantním IS).
U otevřených výzev nejsou podporovány produkty sloužící výhradně k zajištění fyzické bezpečnosti - tj. kamerové systémy a jakékoli stavební práce či rekonstrukce serveroven a datových center a souvisejících rozvodů.
Cíl
- Počet informačních systémů, u nichž došlo k posílení kybernetické bezpečnosti ve smyslu zákona 181/2014 Sb. o kybernetické bezpečnosti. ("Number of Information systems whose cyber security has been strengthened in line with Act No. 181/2014 Coll., on cyber security");
- Každý projekt musí doložit minimálně 1 informační systém, posílený ve smyslu zákona o kybernetické bezpečnosti.
Monitorovací indikátory
Je nutné pro dosažení výše uvedeného cíle doložit tyto monitorovací indikátory - dokumenty:
- Dokument potvrzující zvýšení kybernetické bezpečnosti informačního systému.
- Certifikát (akceptační protokol nebo podobný dokument) vydaný v souladu s národní legislativou kompetentním orgánem vlastnícím daný informační systém osvědčující dokončení projektu, které povede ke zvýšení kybernetické bezpečnosti informačního systému v souladu s požadavky zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti.
- Certifikát (akceptační protokol nebo podobný dokument) vydaný v souladu s národní legislativou kompetentním orgánem vlastnícím daný informační systém osvědčující dokončení projektu, které povede ke zvýšení kybernetické bezpečnosti informačního systému v souladu s požadavky zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti.
- Seznam informačních systémů vybraných v souladu s požadavky zákona č. 181/2014 Sb. o kybernetické bezpečnosti, jejichž kybernetická bezpečnost bude posílena.
- Dokument obsahující seznam informačních systémů vybraných v souladu s požadavky zákona č. 181/2014 Sb. o kybernetické bezpečnosti, jejichž kybernetická bezpečnost bude posílena.
- Kybernetická bezpečnost může být posílena u všech IS žadatele/příjemce (tj. neexistuje omezení navýšit zabezpečení jen a pouze u KII nebo VIS).
- Dokument potvrzující úspěšné testování a ověření souladu s požadavky na kybernetickou bezpečnost.
- Certifikát (protokol nebo podobný dokument) podepsaný kompetentním orgánem vlastnící daný informační systém a dodavatelem potvrzující úspěšné a zdokumentované testování a ověření souladu s požadavky kybernetické bezpečnosti - tj. audit kybernetické bezpečnosti podle VKB v rozsahu plnění realizovaného v projektu.
Konkrétní počet informačních systémů bude žadatelem upřesněn v žádosti o finanční podporu. Vždy se musí jednat minimálně o 1 informační systém.
Monitorovací indikátory bude příjemce povinen doložit na konci roku 2025, nicméně navazující aktivity spojené s projektem (například fakturace a jiná administrace spojená s výstupy projektu, atd.) mohou pokračovat až do 31.5.2026.
Způsobilé výdaje
- Věcné zaměření
Za způsobilé výdaje jsou považovány veškeré výdaje vynaložené v souvislosti s realizací definovaného cíle v rámci projektu, které naplňují pravidla NPO a podmínky podpory (zpravidla se jedná o výdaje na dodávky a služby).
- Časová způsobilost
Z časového hlediska jsou způsobilé výdaje, které vznikly v době realizace projektu, tedy i před vydáním právního aktu, nicméně musí být realizovány v souladu s právním aktem, podmínkami o realizaci projektu, právním rámcem a metodikami Národního plánu obnovy a komponenty, nejdříve však od 1. 7. 2023. Konečným datem způsobilosti je datum ukončení fyzické realizace projektu, nejdéle však 31. 5. 2026.
Způsobilé výdaje mohou být upřesněny konkrétní výzvou.
Nezpůsobilé výdaje
- DPH projektu není uznatelným výdajem v rámci NPO a odpovídající částka musí být hrazena z vlastních zdrojů žadatele.
- Jakékoli další výdaje, které nenaplňují pravidla NPO a podmínky podpory - viz
Nezpůsobilé výdaje mohou být upřesněny konkrétní výzvou.
Projekty v rámci NPO
Plán pro oživení a odolnost, resp. Národní plán obnovy je jednorázovou a časově vymezenou reakcí na hospodářskou a sociální situaci České republiky, změněné v důsledku pandemie COVID-19. Případné žadatele do výzev NPO upozorňujeme na podstatné rozdíly procesu řízení a realizace projektů NPO od řízení a realizace projektů IROP/ESIF. Toto se týká zejména neúspěšných žadatelů z výzev č. 3 a č. 4 IROP, kdy projektové žádosti bude nutno podat znovu do výzvy NPO a tím přijmout podmínky, související s realizací projektu v rámci NPO. Doporučujeme v mezidobí nastudovat příslušné metodiky.
Časté otázky
Připravili jsme odpovědi na často kladené dotazy (FAQ), které průběžně doplňujeme, viz odkaz https://www.mvcr.cz/npo/clanek/faq-k-vyzvam-v-oblasti-zajisteni-kyberneticke-bezpecnosti.aspx. Pokud máte přesto dotaz, zašlete jej laskavě emailem na npo@mvcr.cz.
Závěrečné informace
Finanční prostředky a podmínky jejich dalšího poskytování jsou stále předmětem jednání mezi Ministerstvem vnitra a Evropskou komisí.
S ohledem na dané si MV vyhrazuje právo na změnu uvedených podmínek.