Setkání se zástupci ústředních orgánů státní správy a dalších partnerů v oblasti bezpečnostního výzkumu
Dne 19. března 2025 se uskutečnilo v reprezentačním areálu SPIRITKA v Praze každoroční setkání s partnery Ministerstva vnitra v oblasti bezpečnostního výzkumu.
Zúčastnili se ho jak zástupci ústředních orgánů státní správy, tak členové Rady pro výzkum, vývoj a inovace, či experti z řad bezpečnostních sborů a profesních asociací, ale i příjemci finanční podpory.
Přítomné hosty přivítal Luděk Michálek, ředitel odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání, který nastínil téma a cíle setkání a poděkoval za dosavadní spolupráci napříč resorty.
První část setkání se tradičně věnovala aktuálnímu dění v oblasti bezpečnostního výzkumu. Michaela Ceklová, vedoucí oddělení bezpečnostního výzkumu a vývoje, hosty informovala o současném stavu realizace programů bezpečnostního výzkumu a shrnula dění v oblasti bezpečnostního výzkumu v roce 2024.
V první části setkání dále vystoupila Lenka Švejcarová z Technologického centra Praha s prezentací věnovanou bezpečnostnímu výzkumu v rámcovém programu Horizont Evropa.
Druhá část programu byla věnovaná prezentaci výsledků podpořených projektů v rámci programů bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra.
Jako první vystoupil Martin Kachlík, z Vysokého učení technického v Brně, který uvedl projekt Pokročilé balistické štíty pro osobní ochranu (VB01000061) realizovaný v Programu bezpečnostního výzkumu ČR 2021-2026: vývoj, testování a evaluace nových bezpečnostních technologií (SECTECH). Předmětem řešení projektu byl vývoj a testování pokročilého balisticky odolného pancíře založeného na synergickém keramicko-kovovém kompozitu pro výrobu mobilních (podvozkových) balistických štítů s vyšší protiúderovou odolností konstrukce, v parametrech dané úrovně balistické ochrany, pro zásahové a pořádkové jednotky Policie ČR.
Druhým prezentovaným byl projekt BAZAR: Budování komunity k problematice bezpeněženkových temných tržišť (VJ01030004) realizovaný v programu Strategická podpora rozvoje bezpečnostního výzkumu ČR 2019-2025 (IMPAKT 1), který představil Vladimír Veselý z Vysokého učení technického v Brně. Tento projekt se zaměřoval na získání netriviálních informací o provozu a realizovaných obchodech na temných tržišť. Hlavním cílem projektu je sdílení těchto informací a nástrojů k jejich analýze mezi předními odborníky v rámci českých a evropských bezpečnostních složek. Projekt v roce 2024 obdržel Cenu ministra vnitra.
Třetím prezentovaným byl projekt Zvýšení odolnosti přehrad a nádrží jako klíčových prvků vodohospodářské infrastruktury (VI20192022121) realizovaný v Programu bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015-2022, který představil Miroslav Brouček z Českého vysokého učení technického v Praze. Smyslem projektu bylo zvýšení bezpečnosti klíčových infrastruktur a zdrojů ve vodním hospodářství navržením objektivního hodnocení zranitelnosti přehrad a nádrží vůči antropogenním hrozbám, které umožní optimální alokaci dostupných prostředků pro zavedení efektivních preventivních opatření.
Závěrečná prezentace od Petra Marconě z Vysokého učení technického v Brně se věnovala projektu Robotický systém řízený algoritmy umělé inteligence pro zpravodajské a průzkumné účely (VJ02010036) který je podpořen také v programu IMPAKT 1. Projekt se zabývá výzkumem rojového létání dronů v kooperaci s pozemními roboty. Výzkum je zaměřen na algoritmy umělé inteligence pro účely dynamické rekonfigurace roje dronů dále na detekování a klasifikování objektů a také na možnost následné analýzy a vyhodnocení dat z moderních senzorů.
Setkání s partnery v oblasti bezpečnostního výzkumu přineslo zajímavý přehled o aktuálních trendech a projektech v oblasti bezpečnostního výzkumu a prezentace nabídly inspiraci pro další spolupráci a rozvoj v této klíčové oblasti.
Informace o projektech realizovaných ve všech programech bezpečnostního výzkumu lze nalézt na našich webových stránkách.