V4DIS: Virtuální loupežníci i otevřená data
Tradiční konference V4DIS v Hradci Králové se letos zaměřila na využití informačních a komunikačních technologií v cestovním ruchu.

Ve hře Geofun získáte na cestu také společníka – virtuálního průvodce. V Hradci Králové je jím královna Eliška Rejčka. Vít Pechanec uvažuje i o tom, že by časem bylo možné se i s tímto virtuálním průvodcem vyfotit a doplnil svůj zážitek z jedné hry, kterou absolvoval se svými dětmi v Moravské Třebové. V jednu chvíli dostali za úkol prchat před loupežníky a zachránit se tím, že rychle vyběhnou na rozhlednu a děti tak hra vtáhla do děje, že se div neohlížely, jestli je loupežníci už nedohonili. Ostatně skutečnost, že produkty na podporu cestovního ruchu by měly mít svůj příběh, potvrdil na konferenci ve své prezentaci Objevte nové možnosti turismu všemi smysly i Pavel Hajský. Proto jsou důležitou součástí jejich týmu scénografové. Pavel Hajský zmínil i zajímavou vizi, kdy vstupenka do muzea by mohla mít v sobě obsažený kód a tím, že by se přiložila k exponátu, interaktivně by se upravily zobrazené informace podle toho, zda je návštěvníkem mladistvý či dospělý, případně cizinec. Vítanou službou pro uživatele by mohla být i možnost stáhnout si příslušný obsah z výstavy do notebooku pro pozdější prohlížení. Pro změnu u aplikací je důležité, že reagují na konkrétní polohu uživatele. Díky GPS se tak zobrazují místa, která jsou dostupná v okolí a mohla by tak turistu zajímat.

Pozitivní zprávou je, že zajímavé aplikace mohou vznikat i díky otevřeným datům. V České republice třeba v iniciativě Fórum pro otevřená data Fondu Otakara Motejla proběhla v minulém roce soutěž o nejlepší aplikaci nad otevřenými daty. Mezi úspěšnými byla tak aplikace edesky přehledně zobrazující obsahy z 967 elektronických úředních desek. Vznikla také aplikace, která mapuje atraktivní dětská hřiště v Praze, nebo WC kompas, jež zobrazuje nejbližší veřejnou
Daniela Mikšovská Manďáková a Robert Průcha, TIC Hradec Králové. Foto: Radoslav Bernat.toaletu vzhledem k aktuální poloze uživatele. Na konferenci V4DIS Marian Minarovič uvedl na toto téma zajímavý příklad ze Slovenska, Ekonomická univerzita v Bratislavě připravila v roce 2012 pro své studenty projekt Capstone. Nabídla jim tak tři workshopy a těm nejúspěšnějším z nich možnost spolupracovat na skutečném projektu pro město Bratislava. Součástí byla i příprava programátorské soutěže na mobilní aplikace, vytvářených právě na otevřených datech.

Ivana Jungová