Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vládní program Bezpečné dětství: Cesta k prevenci násilí ve společnosti

Snížení rizika násilí a předcházení násilným projevům v naší společnosti či posílení vnitřní bezpečnosti. To je hlavním cílem vládního programu Bezpečné dětství: Cesta k prevenci násilí ve společnosti. Materiál vznikl nejen na základě alarmujících statistik, ale i v reakci na tragickou událost na Filozofické fakultě UK. 

Česko má v oblasti řešení násilí v blízkých vztazích a násilí na dětech značný dluh. Nedostatečná pozornost je věnována prevenci a detekci těchto forem násilí. Rovněž chybí specializované služby pro oběti takového násilí. Zástupci ministerstev vnitra, školství, práce a sociálních věcí společně se zmocněnkyní pro lidská práva dnes představili vládní program „Bezpečné dětství: Cesta k prevenci násilí“, který se právě na tyto oblasti zaměřuje.

V materiálu jsou navržena opatření doplňující již stávající strategické dokumenty vlády. Zaměřují se na klíčová prostředí, ve kterých děti a dospívající násilí zažívají. Zejména jde o domácnosti, online prostředí, školy a prostředí volnočasových aktivit. Co se týče aktérů, materiál cílí na násilí páchané osobami blízkými, násilí ze strany vrstevníků i násilí ze strany cizích osob. „Narůstající frustrace dětí při neřešení jejich problémů může vést k páchání násilí, které dítě obrátí proti sobě nebo proti jinému. Tato rizika významně snížíme, pokud budeme investovat do prevence tak, abychom dětem umožnili prožít dětství v bezpečí,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. 

Program Bezpečné dětství je závazek k systematické změně. Ta začíná především prevencí v rodinách, pokračuje včasnou detekcí problémů ve školách a kulminuje v komplexní síti podpory pro každého, kdo ji potřebuje. „Stav duševního zdraví české společnosti se významně zhoršuje, a to zejména u dětí a mladistvých. Roste také výskyt různých forem násilí. Přibližně 20 % dětí žije v rodinách, kde dochází k domácímu násilí. Zkušenost s násilím v dětství je přitom hlavním rizikovým faktorem pro páchání násilí v dospělosti, pro rozvoj duševních poruch a pro spáchání sebevraždy. Náš systém prevence a řešení násilí má stále řadu mezer. Dobrou zprávou je, že známe řešení – je jím právě vládní program Bezpečné dětství: cesta k prevenci násilí ve společnosti, který na tyto mezery reaguje,“ říká zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Program Bezpečné dětství je založen na třech základních pilířích. Každý z nich obsahuje klíčové opatření:

  • Prevence: zajištění nepřetržitého provozu krizové linky pro děti a rodiče a jejích dostatečných kapacit.
  • Detekce: rozšíření mobilních týmů duševního zdraví působících ve školském prostředí do všech krajů České republiky.
  • Intervence: zvýšení kapacit programů pro práci s osobami, které se dopouští násilí, a zajištění koordinace těchto programů.

Posilování bezpečnosti dětí je přitom nejefektivnější cestou k posílení bezpečnosti celé společnosti. „Škola musí být místem, kde se děti cítí bezpečně a kde se zároveň učí, jak se účinně postavit násilí a bezpráví. Bezpečné prostředí ve školách je také klíčem k tomu, abychom mohli vychovávat generaci, která bude lépe připravena čelit výzvám dnešní doby. Ministerstvo školství proto připravuje řadu konkrétních opatření, jako je například posílení podpůrných pedagogických pozic školních psychologů a speciálních pedagogů, navýšení kapacit studijních programů pro tyto profese, ale také posílení prevence v rámci revize Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní, základní a střední vzdělávání,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Materiál společně zpracovaly ministerstva vnitra, školství, mládeže a tělovýchovy, práce a sociálních věcí, zdravotnictví a vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Navrhovaná opatření, která budou koordinována jak na krajské, tak celostátní úrovni, by měla začít platit od roku 2026.

Statistiky

Počet dětí stíhaných za násilnou kriminalitu vzrostl při porovnání stejného období let 2019 a 2024 o 26 % – v roce 2019 to bylo 920 dětí, v roce 2024 1159 dětí. Současně se zvýšil i počet registrovaných trestných činů páchaných dětmi o 23 % – v roce 2019 to bylo 589 skutků, v roce 2024 724 dětí.  Alarmující jsou sebevraždy, které jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí do 24 let, přičemž tento problém narůstá. Z průzkumu z jara 2024 vyplývá znepokojivá statistika – v roce 2023 se pokusilo o sebevraždu 176 dětí a mladistvých. V prvních třech a půl měsících roku 2024 to bylo už 83 pokusů.

Adam Rözler
odbor komunikace
17. 12. 2024

Odkazy do noveho okna

f_01.jpg

f_01.jpg 

Detailní náhled

f_02.jpg

f_02.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem