Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra představuje priority, které bude prosazovat během českého předsednictví

Vláda dnes, 15. června, schválila program nadcházejícího českého předsednictví v Radě EU (CZ PRES). V oblasti vnitřních věcí se Česká republika zaměří na posílení vnitřní bezpečnosti, klíčovým tématem je zefektivnění boje proti sexuálnímu zneužívání dětí. Zásadní oblastí bude i další posílení bezpečnosti vnějších hranic, reforma schengenu či budoucí podoba azylové a migrační politiky. 

Česká republika začne 1. července 2022 předsedat Radě EU. Po dnešním jednání vlády je definitivně jasno o prioritách CZ PRES. V oblasti vnitřních věcí se Česká republika zaměří na posilování vnitřní bezpečnosti, zásadním a zároveň citlivým tématem je zefektivnění boje proti sexuálnímu zneužívání dětí. „Předsednictví je jedinečnou příležitostí, jak se chopit agendy, na které nám záleží. Účinný postup proti sexuálnímu zneužívání dětí je jednou z nich. V tomto případě se budeme snažit dosáhnout co největšího pokroku v projednávání legislativního návrhu Evropské komise,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan. Chystané nařízení nastaví jednotná pravidla pro poskytovatele online služeb, budou mít například povinnosti týkající se odhalování, oznamování, odstraňování nebo blokování obsahu. Vznikne také nové centrum EU proti pohlavnímu zneužívání dětí.

Klíčovou oblastí bude rovněž posílení bezpečnosti vnějších hranic a reforma schengenu. Česko se zaměří například na zprovoznění nové generace Schengenského informačního systému,  v návaznosti na francouzské předsednictví bude pokračovat práce Schengenské rady.

Nevyhnutelným tématem CZ PRES budou dopady válečného konfliktu na Ukrajině. „A to jak z hlediska širších dopadů na bezpečnost, tak z pohledu migrační politiky. Čeká nás diskuse o možném vývoji včetně debaty o případné další pomoci postiženým státům a připravenosti EU na následující výzvy,“ dodává Vít Rakušan.

První příležitost ke společné debatě bude již 11. července 2022, kdy v Praze proběhne neformální setkání unijních ministrů vnitra. Ve zvláštním bloku by se jej měli zúčastnit i ministři vnitra Moldavska a Ukrajiny.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem