Technologický den: Prostředky pro zásahové týmy
Jak co nejefektivněji zasáhnout při minimalizaci život a zdraví ohrožujících rizik se dozvěděli členové zásahových a pořádkových jednotek PČR, příslušníci Armády ČR a další posluchači z řad bezpečnostních sborů během Technologického dne, který uspořádal odbor bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání Ministerstva vnitra.
Dne 16. ledna 2025 se na Ministerstvu vnitra konal již druhý technologický den, tentokrát na téma „Prostředky pro zásahové týmy v programech výzkumu a vývoje MVČR“. Avizovaný program technologického dne přilákal velké množství zástupců Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru, Vězeňské služby České republiky, Celní správy České republiky, Armády České republiky.
Účastníky přivítal vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání PhDr. Jan Paďourek, Ph.D., který ve svém projevu zdůraznil, že „dosavadní výsledky výzkumných projektů prokazují potenciál zajistit vyšší bezpečnost a efektivitu zasahujících týmů bezpečnostních složek, a proto se domníváme, že mohou zásadně zlepšit práci našich profesionálů v terénu“.
Na jeho slova navázal ředitel odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání Ing. Bc. Luděk Michálek, Ph.D., který zdůraznil důležitost a potřebnost bezpečnostního výzkumu a zájem, aby bezpečnostní systém fungoval co nejlépe, byl připraven na nové bezpečnostní hrozby a související výzvy a také, aby byla zajištěna bezpečnost jednotlivců, kteří se s těmito výzvami každodenně potýkají.
Celodenní program byl věnován aktuálním výzkumným projektům, které zvyšují efektivitu zásahů a snižují rizikovost situace a prostředí zasahujícím týmům bezpečnostních složek na místech mimořádných událostí a bezpečnostních incidentů. Výsledky prezentovaných výzkumných projektů také přispívají k ochraně zdraví a života při zásazích v neznámém prostředí a přispívají k zajištění vyšší efektivity vykonávaných činností jednotlivých bezpečnostních sborů.
Program byl strukturován do čtyř tematických bloků. V prvním bloku byly představeny projekty související s pyrotechnickou tematikou, a to Vývoj speciálního průlomového pyrotechnického prostředku VC20232024011, Speciální nálože pro zvýšení efektivity zásahů jednotek HZS VI20172019081, Policejní donucovací prostředky se sníženou kouřivostí VK01010097. Ve druhém bloku byly představeny projekty, v nichž se řešitelé zabývali ochrannými pomůckami ve výbavě zasahujících osob, a to Modulární multisenzorický profesní oděv k řízení rizika, ochraně zdraví a bezpečnosti členů IZS pomocí metod umělé inteligence VJ02010031, Pokročilé balistické štíty pro osobní ochranu VB01000061, Chytrý systém pro nositelné ochranné pomůcky umožňující dohled a plánování policejních a armádních zásahů VK01020078.
Třetí blok představil projekty se zaměřením na využití umělé inteligence při prvosledových zákrocích. Mezi prezentovanými projekty bylo Monitorování polohy příslušníků složek IZS i během zásahu v rozsáhlých budovách s využitím prvků umělé inteligence VJ02010037, Rekonstrukce scénáře bezpečnostního incidentu v prostředí virtuální reality VJ02010043, Bezpečnost metodických postupů znehybňujících technik při provádění služebních zákroků VK01020172. Ve čtvrtém bloku byly prezentovány výsledky, které jsou užívány prioritně pro pátrací a průzkumné účely, a to Detekce pachových markerů metodami analytické chemie a jejich využití ve výcviku služebních psů VK01020017, Robotický systém řízený algoritmy umělé inteligence pro zpravodajské a průzkumné účely VJ02010036, Evaluace a zvýšení úrovně připravenosti pátracích týmů využívaných při pátrání po pohřešovaných osobách v terénu VK01020018.
Na závěr akce Mgr. Michaela Ceklová, vedoucí oddělení bezpečnostního výzkumu a vývoje, poděkovala za účast všem přítomným a ujistila, že se bezpečnostní výzkum bude i nadále věnovat veškeré úsilí k zajištění řešení klíčových bezpečnostních problémů, predikci, identifikaci a řešení hrozeb a současných i budoucích výzev ve sféře zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů, a to formou aktivní optimální koordinace všech zainteresovaných subjektů.
Akce přispěla také k výměně know-how mezi účastníky a k navázání kontaktů mezi výzkumnou sférou a koncovými uživateli.
Pokud se chcete dozvědět více o bezpečnostním výzkumu a vývoji, realizovaných programech, aktuálně řešených projektech i dalších pořádaných aktivitách navštivte: https://mv.gov.cz/vyzkum/